Koľko stojí hosting?

Cena hostingu

Facebook
LinkedIn
Reddit
Email
WhatsApp
Telegram
VK

Ako vybrať hosting, koľko stojí, na čo Vám je, kedy zvážiť virtuálny server, aké vlastnosti by mal mať a ktorá firma má najlepší hosting (názor)? Odpovede na všetky tieto otázky sa nachádzajú v tomto článku. Po jeho prečítaní sa môžete považovať za človeka, ktorý sa orientuje v záležitostiach hostingov.

Čo je to hosting?

Hosting je služba. Ktorá slúži na to aby Vaša webstránka bola prístupná každému kto jej názov zadá (názov ako napríklad facebook.com) do internetového prehliadača (ako napr. Chrome, Mozzila Firefox, Safari a pod.).

Na to aby webstránka fungovala tak musí byť na serveri (na špeciálnom počítači ktorý je zapnutý neustále). Samozrejme že niečo také stojí peniaze a preto hostingové firmy majú poplatok za prenájom priestoru. Zväčša sa ten poplatok odvíja od toho koľko priestoru (v gigabajtoch) zaberá váš web. Ale taktiež existujú príplatky za výkonnejší server – to znamená že web je rýchlejší, zvládne naraz veľa návštevníkov a pod.

Koľko stojí hosting?

Cena hostingu sa odvíja od niekoľkých kritérií. Veľkosť priestoru, výkonnosť serveru a firmy (nakoľko si oceňuje svoje služby) + plus mnohé hostingové firmy majú aj skryté poplatky (aj tým sa povenujem).

Veľkosť priestoru na hosting

Rozumne si vyberte množstvo gigabajtov, ktoré potrebujete. Ak máte webstránku, ktorá je statická (v preklade že sa nedá upravovať bez zásahu do kódu) a je len informačná tak Vám určite stačí 1 gigabajt, príp. v mnohých prípadoch aj len 300 megabajtov.

Pre jednoduché informačné WordPress weby je vhodné skôr brať minimálne 2-3 gigabajty priestoru – z dôvodu všetkých systémových súborov.

V prípade väčších webstránok ako sú eshopy, blogy, webové aplikácie je rozumné ísť do minimálne 10 gigabajtov priestoru.

Výkon hostingového serveru

Toto je dosť jednoduché… Ak si myslíte že na váš web budú chodiť tisíce ľudí – zvoľte radšej vyšší výkon (ak ho hostingová firma ponúka). Prípadne ak budete mať webovú aplikáciu, ktorá bude vytvárať napr. pdf súbory, upravovať fotky alebo iné na server záťažové činnosti tak zvoľte vyšší výkon alebo rovno VPS.

“skryté” poplatky

Mnohé hostingové firmy majú zvlášť nacenené emailové schránky aj keď pri prenájme serveru je už jedno čo budete mať na ňom či webstránku, email alebo oboje – ale mnohé firmy ich majú nacenené zvlášť.

Niektoré firmy majú poplatok za pripojenie SSL certifikátu (ktorý je teraz už bežne zadarmo).

Kedy nestačí bežný hosting

Virtuálny server (VPS)

V prípade výkonných webových aplikácií, webov a eshopov s vysokou návštevnosťou je namieste zvažovať vlastný server alebo virtuálny server. Ak máte objednaný virtuálny server tak celý “počítač” je len pre váš web, čo v prípade bežného hostingu je na jednom počítači veľa rôznych webov, ktoré sa delia o výkon.

Samozrejme že virtuálny server je spojený s väčšou slobodou, výkonom, priestorom ale aj s vyššími poplatkami. Ak sa bežný hosting pohybuje ročne od cca 21€ tak virtuálny server od 250€ ročne.

Najlepší hosting?

Na základe mojej dlhšej spolupráce s touto firmou a skúsenosťami aj s jej konkurenciou môžem s čistým svedomím a hrdosťou povedať že najlepšia hostingová firma je HostCreators.

V HostCreators si môžete presne vybrať koľko miesta potrebujete. Tento priestor potom nie je obmedzený počtom domén a ani emailovými schránkami. V jednom hostingu môžete mať neobmedzene veľa domén a emailových schránok.

WebAdmin panel (miesto kde si nastavujete web a server) je veľmi prehľadný a skoro všetky funkcionality sú automatizované.

Úžasná zákaznícka podpora. Samozrejme že netvrdím že vždy všetko ide prefektne ale aj keď nešlo, vždy a ale skutočne vždy ľudia na zákazníckej podpore robili až neskutočne veľa preto aby sa problém vyriešil.

Raz sa mi stalo že som dávno raz zle nastavil niečo na webstránke a tá prestala fungovať. Vcelku som panikáril a tak zo zúfalstva som napísal mail na zákaznícku podporu. S vedomím že asi skutočne je problém na mojej strane a oni s tým nič nemajú že ja som sa hral s nastaveniami. No aj tak som sa dočkal odpovede. O 21:00. Po pracovnej dobe (hostcreators nemá 24/7 zákaznícku podporu) v piatok sa niekto (možno majiteľ, možno zamestnanec…) pozrel na nastavenia a kód môjho webu a našiel tam problém a vysvetlil mi čo bolo zlé a ešte mi to aj opravil. Za takýto prístup a podobné skúsenosti som veľmi vďačný a HostCreators môžem len odporučiť aj na základe skúseností mojich kolegov, klientov a známych. (Raz sa mi niečo podobné stalo u firmy exohosting a dostal som odpoveď “My nie sme Vaši webmasteri” – čo samozrejme je v pohode odpoveď. Ale ak chcete firmu, ktorá si Vás ako zákazníka váži a robí skutočne veľa preto aby ste boli spokojný tak si vyberte hostcreators.sk).

Máte záujem o webstránku? Prezrite si podstránku Tvorba webstránok alebo nás rovno kontaktujte.

HostCreators - Webhosting, Hosting, Registrácia domén cez danielklesc.sk
Moja facebook stránka:
Ďalšie blogové články:
Cena hostingu

Cena hostingu

Ako vybrať hosting, koľko stojí, na čo Vám je, kedy zvážiť virtuálny server, aké vlastnosti by mal mať a ktorá…
Čo potrebujete vedieť pred objednávkou webstránky?​

Čo potrebujete vedieť pred objednávkou webstránky?​

Predtým než ma kontaktujete, potrebujete si ujasniť niekoľko vecí. Sú to veci, ktoré musím vedieť ako webdeveloper predtým než "sa…
Na čo mi je webstránka?

Na čo mi je webstránka?

Už som niekoľko razí počul od klientov a potenciálnych klientov že "A na čo mne bude webstránka?" alebo? "Ja nevidím…
Zdieľať:
Facebook
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
VK